Güvenliğimizi emanet ettiğimiz kapalı devre izleme sisteminin diğer adı güvenlik kamera sistemidir. Piyasada KDTV diyede bilinen açılımı kapalı devre televizyon sistemi olan güvenlik sistemleri 7/24 kesintisiz olarak gözlem ve kayıt yapan bir kamera sistemidir. Kapalı devre televizyon sistemi kullanım alanları tesis çevre izleme güvenlik kamera sistemleri, İş yeri güvenlik kamera izleme sistemleri, Ev kamera sistemleri, Fabrika güvenlik kamera sistemleri, Şehir izleme sistemleri KYGS - MOBESE  sistemleri olarak günümüzde güvenlik kamera sistemlerinin pek çok kullanım alanı bulunmaktadır.

Güvenlik Kamera sistemleri nelerden oluşur ?

Bu sistemler; monte edildikleri yerin görüntüsünü aktaran Kamera, bu görüntüyü izleme ve kaydetme ortamına ulaştıran kamera kabloları ve aktarılan görüntü ve sesleri kaydedip – izleten Kayıt cihazı ve Monitör sistemleri diye isimlendirilen.. 3 ana bileşenden oluşur.

Lensler : Görüntülerin sensörler üzerine düşmesini sağlayan optik aygıtlardır. Lensler kullanılacakları kameraların ve çevrenin özelliklerine göre seçilirler.Lenslerin formatları 1/3”, 1/2”, 2/3” veya 1” olabilir.

Kamera Switcheri;  kelime anlamı olarak kamera seçici /değiştirici demektir. Birden fazla kameranın görüntüsünü tek bir monitörde sırayla izlemek için kullanılır. 4-8-12-16 kamera bağlanabilen modelleri mevcuttur. İstediğiniz kameraları ister sırayla (otomatik olarak) isterseniz sadece seçtiğiniz tek bir kamerayı monitörden izleyebilirsiniz.

Quad Cihazı; Aynı anda 4 kameranın görüntüsünü tek bir ekrandan izleme olanağı sağlayan bir cihazdır. Bu cihazın, 8 kamera görüntüsünü 4+4 iki sayfa halinde ekrana aktaran modeli de bulunmaktadır. Quad üniteleri aynı zamanda Switcher cihazının sahip olduğu özelliklerin tümüne de sahiptir. 

Kayıt Cihazı: Bilgisayarlarda kullanılan harddisklere kayıt yapan bir cihazdır. Bir adetten 4 adede kadar harddisk takılabilen modelleri bulunmaktadır. Kamera Güvenlik sisteminin en önemli bileşenidir. Kayıt süresi, seçilen kayıt moduna  ve harddisklerin çeşitlerine göre değişmektedir. Hızla gelişen bilgisayar teknolojisi paralelinde kayıt süreleri ve görüntü kalitesi büyütülebilmekte ..  böylelikle küçük bir ek yatırımla cihazın kayıt süresi artırılabilmektedir.