Smatv tesisatı ne demektir

 

Binalarda projesi ve uygulaması yapılan uydu anten merkezli ortak televizyon seyredilme tesisatına smatv kısa adı ile adlandırılan uydu merkezli televizyon tesisatı denilir.

SMATV tesisatları – Geniş Bantlı uydu yayınları ve merkezi yayının birlikte verildiği tesisat ve uyu alıcılar olmadan sadece merkezi rf yayınlarının verildiği rf tesisatı olarak iki çeşittir.

Geniş Bantlı dağıtımda; hem yayınların direk olarak televizyon cihazlarından alınma imkanı vardır. Hemde; herhangi bir noktada uydu platformları olan Digitürk,  D-Smart gibi grupların yayınlarını uydu alıcı takarak izleme imkanı vardır.

Ayrıca; basit ve ucuz bir uydu alıcı ile isteyenler; headend sistemine konulan uydu antenlerdeki tüm uydu Televizyon ve Radyo yayınları izleyebilirler – dinleyebilirler.

RF tesisatında ise uydu televizyon yayınları uydu antenle alınarak, binalara dağıtılır ve televizyon prizleri televizyon tunerlerine bağlanarak doğrudan tv yayınları izlenir.

Uydu Televizyon Kanallarının ortak tesisat olarak izlenmesinin avantajı nasıl olur ?

Merkezi Uydu Antenli bina tesisatı işinde televizyon kanal başı maliyet bireysel kullanıma göre bir hayli düşüktür.

Apartman, toplu konut, site gibi yerleşim yerinde tek bir noktada uydu anten kullanıldığı için binaların görüntüsünde herhangi bir çirkinlik olmamaktadır. Tesisatın kurulu olduğu binada bireysel uydu işine göre çok daha az malzeme kullanılmaktadır.

D smart – Dijitürk gibi abonelik istenen platformlara toplu olarak abone olunabildiği için şifreli yayınların izlenme maliyetide düşüktür.